Boşanma Davası

Boşanma davası günümüzde en önemli dava çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda güvenilir ve tecrübeli hukuk şirketleri boşanma davası konusunda çok büyük avantaj sağlamaktadır. Ülkemizde her türlü hal yasal güvence altına alınmıştır. Ve hiç kimse bu hakları keyfi olarak çiğneyemez ya da kendi lehine yorumlayamaz.

Ülkemizin aile hukukunda aile birliğinin önemi oldukça fazladır. Evlenen bireyler ve tüm aile yasa önüne bazı haklara sahip ve yasal statüleri bulunmaktadır. Bu durum boşanmalarda da geçerliliğini korumaktadır. Boşanmalarda keyfi uygulamalar asla geçerli değildir. Ve tüm uygulama ve kararlar yasal prosedürlere göre verilmektedir. Bu anlamda hak kaybına uğramamak ve gerekli hukuki danışmanlığı almak adına deneyimli hukuk kadrosu ile Hukuk ve Danışmanlık bürosu sizlere kaliteli, profesyonel ve çözüm odaklı danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sağlamaktadır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanmada davası açabilmek için hukuki prosedürlere göre hareket edilmesi son derece önemlidir. Hukuki dayanağı olmayan ve prosedürlere uygun olmayan davalar ne yazık ki işleme konulmayacak ya da arzu edilen sonucun alınması neredeyse imkânsız hale gelecektir. Bu sebeple Boşanma davası nasıl açılır sorusunu en iyi cevabı bu alanda uzman ve profesyonel hizmet sunan Hukuk ve Danışmanlık büroları vermektedir. Boşanmada davası açılmadan önce Türk medeni kanununa göre boşanmaya sebep olacak durumlara uygunluk gerekmektedir. Medeni kanuna göre boşanmaya sebep olacak durumlar ise şu şekildedir;

  • Aile bireylerinden birinin evi terk etmesi,
  • Aile bireylerinden birinin hayatı kast edeci eylemler içerisinde bulunması,
  • Eşler arasında onur kırıcı davranışların ortaya çıkması,
  • Eşler arasında şiddetli geçimsizlik durumlarının yaşanması,
  • Eşlerden birinin gerçekleştirdiği zina durumu,
  • Eşlerden birinde görülen akıl hastalığı durumu,
  • Eşlerden görülen suç işleme durumlarında karşı tarafın boşanma davası açma hakkı bulunmaktadır.

Boşanma Davası Türleri

Genel olarak boşanma türleri 2 şekildedir. İlk olarak eğer her iki tarafta boşanma için kararlı ise ve yasal olarak en az 1 yıllık evlilikleri var ise ayrıca boşanma ile ilgili vekâlet, nafaka ve tazminat gibi hususlarda anlaşılmış ise anlaşmalı boşanma davası açılabilmektedir. Eğer taraflardan biri boşanmak istemiyor ise ve aralarında boşanma şartları ile ilgili anlaşmazlıklar var ise çekişmeli boşanma davası açılmış olmaktadır.

Boşanma Dava Süreci

Boşanma dava sürecinde en önemli nokta tarafların boşanmaya kesin olarak karar vermesidir. Boşanma dilekçesi ve eğer çekişmeli bir boşanma davası var ise ortaya gerekli delillerde konmalıdır. Bu anlamda bu prosedürlerin ve gerekli evraklar ile ilgili bilgileri hukuk ve danışmanlık büromuzun internet sitesinde yer alan Aile Hukuku kategorisinde bulabilirsiniz.