Boşanma Avukatı

Boşanma süreci oldukça tramvatiktir. Bu süreci en sorunsuz şekilde atlatmanıza yardımca olacak şey ise bir boşanma avukatıdır.

Kararı alırken iyi düşündünüz mü?

Boşanma davalarının sayısı geçtiğimiz yıllara göre oldukça arttı. Bu sayılarla birlikte boşanma avukat sayıları da oldukça artmaya başladı. Aile hukukuna her avukatın farklı bir yaklaşım tarzı vardır. Bu yüzden nasıl bir boşanma davası istiyorsanız ona göre bir avukat bulmanız gerekmektedir. Tek bir avukat ile anlaşıp hemen anlaşmak yerine birçok fazla avukatla görüşebilirsiniz. Etrafınızda daha önceden boşanmış birisi var ise onlara danışmalısınız. Böylece kendinize en uygun avukatı bulup boşanma süreci başlatıabilirsiniz.

Eşinizle maddi anlamda bir anlaşmazlığınız var ise çok daha donanımlı bir avukat tutmanız gerekiyor. Karşı tarafın avukatının sizinkinden daha donanımlı olması dava sonucunda istediğinizi elde edememenize sebep olabilir. Bu süreç içerisinde görüştüğünüz her avukat sizi dava için onu tercih etmenize ikna edebilir. Bu yüzden avukat seçme işine daha kapsamlı bakmalısınız.

Avukatta dikkat edilmesi gereken özellikler neler?

Kendini geliştirmiş ve boşanma konusunda tecrübeye sahip bir avukat seçmelisiniz. Hukuk büromuz yıllardır avukatlık sektöründe hizmet vermektedir ve avukatınızı seçerken site üzerinden avukatlarımızın daha önce kazandığı donanım ve dava tecrübesine kadar birçok noktada bilgi alabilirsiniz. Bu da avukat ararken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Bir avukatın insan ilişkilerinin kuvvetli olması gerekir. Elinde olan dava ile alakalı duruşma sırasında hakime etkileyici ve elinde olan delil veya belgeleri oldukça iyi anlatması gerekir. Bu yüzden avukat arıyorum diye çıktığınız yolda sadece tecrübesine değil sizinle nasıl iletişim kurduğuna da dikkat etmelisiniz.

Bir avukat ile anlaştıktan sonra avukatınızın sizin davanızı yanında çalışan diğer tecrübesiz avukatlara bırakmaması gerekir. Bu yüzden süreç boyunda mutlaka bunu denetmelisiniz. Nasıl birisi olduğunuzu mutlaka düşünün. Yani, bir avukatla görüştüğünüzde dava sürecine kadar sizinle birlikte mi çalışacak yoksa tek mi çalışacak. Her iki seçeneğinde kötü sonuçlara olabilir. Bu yüzden kendinizi düşünerek bu kararı verdikten sonra avukat ile görüşmenizde bunu belirtirseniz, iletişiminizin daha güçlü olmasını sağlayacaksınız.

Yüksek fiyat isteyen her avukat isteyen çok iyi olacak diye bir kural yok. Avukat ile yapmak isteyeceğiniz görüşmeler ücretli olabilir. Öncelikle görüşmeye gitmeden avukatınızın ücret beklentisini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bu size hem para hem de vakit kaybettirmeyecektir. Temel olarak bir boşanma avukatı seçmeden önce, bir avukattan ne beklediğinizi ve nasıl bir dava süreci istediğinize kesinlikle karar vermeniz gerekiyor.